Mlecí tělesa
Počet shlédnutí: 3873
Mlecí koule jsou keramická tělesa, která se v keramickém průmyslu používají jako mlecí elementy v náplni mlecích bubnů například při mletí keramických surovin nebo barevných pigmentů. Jsou vyrobeny z tvrdého křemičitého materiálu nebo z hlinitého porcelánu s obsahem Al203.
Požadovaného granulometrického složení keramické směsi se dosahuje nejčastěji různými způsoby mletí výchozích složek nebo směsi. Účinným a nejužívanějším způsobem přípravy keramické směsi je společné mletí v bubnovém mlýnu na mokré mletí, mletá směs je ve vodní suspenzi.
Mlecí bubny jsou vyzděny různými druhy vyzdívek. Při mletí je třeba počítat s určitým omelem vyzdívky mlýna a otěrem mlecích těles a tedy i kontaminací mleté směsi.
Optimální zaplnění mlýna mlecími tělesy je cca 50-55% jeho objemu. Celková náplň mlýna (mlecí tělesa + melivo + voda) nesmí při normálním režimu mletí zaplnit více jak 80% objemu mlýna.
Mletí se uskutečňuje tím, že koule, které jsou přitlačovány odstředivou silou k vnitřní stěně mlýna, jsou vynášeny v závislosti na jeho otáčkách do určité výše, odkud padají na melivo a zbylá mlecí tělesa.
Mlecí koule se při mletí v bubnovém mlýnu mohou v závislosti na otáčkách pohybovat v režimech kaskádním a kataraktním.
Ke kaskádnímu režimu dochází při nízkých otáčkách nebo při malém naplnění. Mletí se uskutečňuje hlavně třením meliva mezi mlecími tělesy a povrchem mlýna.
Ke kataraktnímu režimu mletí dochází při otáčkách, které se blíží kritickým a při naplnění mlýna mlecími tělesy vyšším než 50% jeho objemu. Mletí probíhá hlavně nárazem a zintenzivňuje se zvýšením hmotnosti mlecích těles. Je vhodný zejména pro hrubé mletí.
Při vypouštění umleté suspenze z mlýna je třeba zajistit její prolití vhodným sítem.
Elektroporcelán Louny vyrábí mlecí koule z hmot C110 a C130 dle EN 60672 , v různých velikostech a používá tento mlecí materiál i při výrobě vlastních keramických hmot pro elektrické izolátory.